Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

Sármos volt, a hangja pedig bársonyos és megnyugtató. A színészlegendák közé emelkedett, pedig csak 40 éves korában ismerhettük meg, hiszen akkor költözött át Erdélyből. Következzék Bács Ferenc kacskaringós élete.

Nem sokkal a II. világháború előtt, 1936-ban született Erdélyben, Nagyszebenben. Egészen pici volt még, amikor a család Kolozsvárra költözött. Bács Ferenc édesapja a kolozsvári fociklub játékosa volt, később pedig kiváló műbútorasztalos. A kis Bács Ferenc az anyai nagypapát sosem látta. Egy olasz katona volt, akit az I. világháború alatt vezényeltek Erdélybe. Itt ismerte meg a színész nagymamáját, a szerelemből pedig megszületett a kislányuk, Bács Ferenc anyukája.

Bács Ferenc (balra) és Nagy Attila.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

A kis Ferenc Kolozsváron nőtt fel, s már kiskorától rajongott a sportért. Gyerekként vívott, majd kosárlabdázni kezdett, román ifjúsági válogatottságig vitte. A példaképe is egy kosárlabdázó lett, méghozzá az 1955-ben, Budapesten Európa-bajnokságot nyert magyar válogatott egyik legjobbja, Simon János. Soha nem látta játszani, hiszen a román tévé nem adta a magyarok meccseit, csak a rádióban „mesélték”, hogy micsoda klasszis. Egyszer oda-vissza hatszáz kilométert utazott a magyar határhoz, mert ott lehetett fogni a magyar adást, ám azon a meccsen, pechére, Simon nem játszott sérülés miatt…

Bács Ferenc aztán főleg apai hatásra a marosvásárhelyi orvosi egyetemre jelentkezett, s fel is vették. Elmondása szerint agysebész akart lenni. Segíteni akart az embereknek, ha már kiskorában nem tehette meg, amikor az egyik legjobb általános iskolai osztálytársát koncentrációs táborba cipelték Kolozsvárról és soha nem tért haza… Másfél évet járt az orvosira. Mivel az egyetem mellett egyre többet járt a marosvásárhelyi színházba, egyszer azon kapta magát, sokkal jobban izgatja a színjátszás, mint az orvosi hivatás. Az egyetemet félbehagyta és a helyi színművészeti intézetbe jelentkezett, majd az elvégzése után a marosvásárhelyi színház megbecsült tagja lett. Ahogy később fogalmazott, a román nyomás évről évre fokozódott, de a színházban viszont magyarul játszhattak és egy kiváló, európai szintű társulat jött össze

Bánsági Ildikóval közös szerepben.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

Itt ismerte meg az első feleségét, a nála hat évvel idősebb elismert színésznőt, Tanai Bellát, akinek ekkor már volt egy kisfia. Feleségül vette s hamarosan megszületett a közös kislányuk, Kati. A Bács-Tanai házaspár meghatározó tagja volt a színháznak. Sokáig eszükbe sem jutott, hogy elhagyják a teátrumot, ám a Ceausescu-rendszer egyre nagyobb szorítás alá helyzete a színházat is, egy idő után pedig úgy gondolták, a gyerekek érdekében is jobb, ha átköltöznek Magyarországra. 1977-ben meg is történt, öt láda társaságában érkeztek Miskolcra, mivel a helyi színház alkalmazta őket. Semmijük sem volt és szinte senki nem ismerte őket. Aztán hamar kiderült, Bács Ferenc zseniális színész. Miskolcról Győrbe ment a család, mivel ott lakást is kaptak, s hamarjában a filmesek is rátaláltak Bácsra. Vele ellentétben a szintén remek színésznőnek, Tanai Bellának nem volt szerencséje, kevés lehetőséget kapott, mindez pedig rányomta a bélyegét a színészházaspár kötelékére. Végül a válás mellett döntöttek.

Bács Ferenc aztán évek alatt a legismertebb színészek közé emelkedett. Pedig nagy lemaradást kellett behoznia, hiszen 40 évesen érkezett Magyarországra. Mégis… Mindamellett midig egy kicsit kívülállónak érezte magát. Mint ahogy idősebb korában fogalmazott, ő a belső emigrációját töltötte Magyarországon. Kevés barátja akadt, hiszen inkább volt szemlélődő alkat, mint a társaság középpontja. A sporttól itt sem szakadt el, rendszeresen kijárt például a pesti bokszmérkőzésekre. Egy eldugott sarokban ült egyedül, senki nem értette mit keres a lelátón a híres színész, aztán a kiváló újságíró, Szegő András megkérdezte. Mint kiderült, a boksz mellett rendszeresen járt focimeccsekre is és egy 1985-ben készített interjúból arra is fény derült, szinte az összes játékost tökéletesen ismerte.

Sármos volt, bársonyos hangú.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

Bács Ferenc aztán a legendák közé került. Számtalan filmben láthattuk, mellette pedig szinkronszínészként is maradandót alkotott. Az ő zseniális hangját szólalt meg például Brinckmann professzor a Klinika című sorozatból, de az ő hangjától lett már-már filozófikus alkat a Gyűrűk urában Gandalf is. Bács Ferenc aztán megismerkedett egy nála több mint 37 évvel fiatalabb hölggyel, Trefil Edinával, akit el is vett feleségül. A nagy korkülönbség meglepte az ismerősöket és a családját, ennek ellenére egészen a színészlegenda haláláig együtt voltak. Bács Ferenc 2019 áprilisában (napra pontosan öt éve), 82 éves korában aludt el örökre. Sajnos a halála után – méltatlan módon – sokszor szerepelt a neve a bulvárlapokban a családi viszály miatt, pedig jobb lett volna, ha arról szólnak a cikkek, hogy egy igazi ikon távozott az élők sorából.

Egy ikon, aki 40 éves korában, néhány ládával költözött át Magyarországra és mégis maradandót alkotott. A bársonyos hang örökre elhallgatott. A belső emigráció véget ért…

Nyugodj békében, Bács Ferenc!

Előző cikkNÉPTÁNCOSBÓL LETT LEGENDÁS SZÍNÉSZ A MA 90 ÉVES BODROGI GYULA
Következő cikkKARÁDY KATALIN ELŐTT Ő VOLT A HAZAI NŐIDEÁL: MURÁTI LILI ÉLETTÖRTÉNETE