Fotó: Fortepan/Gyulai Gaál Krisztián/Mandiner-archív/Földházi Árpád

Futballistának készült, csodás zenész lett belőle. Az Újságmúzeum 10 pontban emlékezik Balázs Fecóra, aki ma ünnepelte volna a születésnapját, ha a sors másképp akarja…

1.1951. március 2-án, azaz napra pontosan 72 évvel ezelőtt látta meg a napvilágot Budapesten.

2. Négyéves volt, amikor meghalt az édesanyja és ő pedig a nagymamájához került. Pesten, az Ernő utcában éltek, ahol a nagyszülőknek hentesüzlete volt.

A Korál együttes 1978-ban. Balról: Balázs Fecó, Schöller Zsolt, Fischer László és Pados István.
Fotó: Fortepan/Urbán Tamás

3. Egészen kicsi korában egyik karácsonyra kapott egy tangóharmonikát, az volt az első hangszer az életében. A körfolyosós bérház udvarán játszott, a szomszédok pedig örömmel hallgatták a kis zenészt, sőt, még aprópénzt is dobtak az emeletekről.

4. A Bakáts téri zenei általános iskolába járt, ott is zongora tanszakra. Mellette futballozott a Fradi kölyökcsapatában. Rajongott Albert Flóriánért, s otthon egy FTC-mezt is varrt neki a nagymamája. Aztán jött egy sérülés, így eldőlt, nem futballista, hanem zenész lesz.

5. Az 1967-es Ki mit tud? selejtezője előtt keresték meg a Neotontól. Igent mondott. Ezzel vette kezdetét a csodás karrierje.

6. Később Som Lajossal, a Neoton gitárosával álmodták meg a Taurust, amelyhez csatlakozott a zseniális gitáros, Radics Béla, a dobok mögé pedig Brunner Győző. A szövegíró Horváth Attila lett.

Balázs Fecó egy 1981-es koncerten.
Fotó: Fortepan/Urbán Tamás

7. Balázs Fecó 1978-ban debütált a Korállal, amellyel megalapozták a hazai lírai rock műfaját. Számtalan sláger zeneszerzője volt, a Korál lett az életművének egyik ékköve.   

8. Már idősebb korában egy interjúban azt is elárulta, szerinte hosszú távon csak az maradhat sikeres zenész, aki hiteles és önazonos azzal, amit előad.

Sajnos csak 69 évet élhetett…
Fotó: Mandiner-archív/Földházi Árpád

9. Arra is választ adott, mitől vált a világ iránt érzékeny emberré: „Talán az édesanyám korai halála és az, hogy sokat betegeskedtem gyerekként, és sokat voltam kórházban, tett engem hiperszenzitív emberré. Az átlagnál erősebben átélek minden érzést, azt hiszem, ezek is kellettek a lírai dalokhoz” – mondta.  

10. 2020 novemberében hunyt el, csupán 69 éves korában. Óbudán élt, s az Óbudai temetőben pihen azóta is. Nyugodj békében, Balázs Fecó!

Előző cikkAKI MEGALKOTTA A HŐSÖK TERE CSODÁS SZOBRAIT: ZALA GYÖRGY ÉLETE
Következő cikkA SZEGÉNYSÉGBŐL A RIVALDAFÉNYBE: MEDVECZKY ILONA SZÜLETÉSNAPJÁRA