Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

Egy szép és tehetséges színésznő, akinek derékba törték a karrierjét az irigyek. Elég volt csak azt terjeszteni a hatvanas évek Magyarországán, hogy titkos kastélyok hálószobáiban hetyeg a kommunista elit magas rangú vezetőivel, ahol a meztelen testéről nyalogatják a folyékony csokoládét, s máris megfagyott körülötte a levegő. Következzék Bara Margit sokszor fájdalmas élete!

Kolozsváron született 1928-ban, ott is tanulta ki a színészi mesterséget, majd az ötvenes években áttelepült az első férjével, a színész Halász Gézával Magyarországra. Ekkor érte az első feldolgozhatatlan trauma. Ő ugyanis pillanatok alatt sikeres lett, a férje viszont nem találta meg a számítását, ami az alkohol felé terelte. 1957-ben pedig bekövetkezett a tragédia.

Amikor még nem indultak el a gyilkos pletykák.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

Bara Margit már aludt a Mártírok útján található lakásukban, amikor éjjel kettőkor hazaérkezett a férje. A konyhában kinyitotta a gázcsapot, de előtte még a szobában alvó Margit mellett kitárta az ablakokat, hogy neki ne legyen baja. A színésznő hajnalban ébredt fel, s akkor talált rá a halott férjére. Kikészült idegileg, ám végül sikerült talpra állnia. A munkába temetkezett, az pedig volt bőven, hiszen a szép színésznő a rendezők kedvence volt. Ebben az évben ő alakított a legtöbb filmben főszerepet (négyet), egy évre rá pedig Törőcsik Marihoz hasonlóan háromban volt főszereplő. Aztán történt valami…

Bara szerint az irigység áldozata lett. A színházban azt kezdték terjeszteni, hogy ő titokban vidéki kastélyokban vesz részt orgiákon, ahol a kommunista elit tagjai a meztelen testéről nyalogatják a folyékony csokoládét. Megdöbbent, próbálta tisztázni a hihetetlen pletykákat, ám nem járt sikerrel. Azt már csak később mesélte el, hogy amikor a Nemzeti Színházban elment a nagy hatalmú Major Tamáshoz védelmet kérni, Major cinikusan csak annyit mondott: „Örülök, hogy van egy színésznőnk, akivel az egész ország b…ik.” A kollégák nem álltak ki mellette, azt hallani, egyedül Szirtes Ádám volt az, aki berohant a kerületi pártbizottságba és számon kérte a helyi elvtársakat, hogy mit művelnek Barával, lecsapta a pártkönyvét az asztalra és távozott. Pedig az is kiderült, Bara Margit soha életében nem látta azt az embert, aki a pletykák szerint összehozta a titkos orgiákat. Megesett, hogy az utcán utána köptek az emberek, a taxis nem vette fel, mert megismerte, hogy ő az.

Darvas Iván és Bara Margit.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

A második férje, az olimpiai bajnok pólós, Gyarmati Dezső tartotta benne a lelket, s mikor, a már edzőként dolgozó Gyarmatit Kolumbiába hívták szövetségi kapitánynak, örömmel ment vele. Két évig éltek Caliban, majd hazatérve megszületett a kislányuk, Eszter. A pletykák következményei viszont nem múltak, hiába próbált visszatérni, sorra rácsapták az ajtókat. 1973-ban már az újságoknak is kifakadt: „Tanácstalan vagyok. Nem értek semmit” – mondta mindezt azután, hogy korábban a Nemzeti Színháztól eltanácsolták, majd a menekülési útvonalnak számító József Attila Színházban sem tartottak rá igényt. „Amikor az igazgatótól magyarázatot kértem, gyöngéd sajnálkozással válaszolt. Azt mondta, hogy a távollétemben nem érezték a hiányomat…”- nyilatkozta a csalódott színésznő.

A korábban ünnepelt művészt ekkor már az újságok is elkezdték ostorozni. Egy rádiójáték után megjelent kritikában például a következő szerepelt: „Bara Margitról kiderült, hogy milyen halvány, ha nem látjuk, csupán halljuk.” 1976-ban a Film, Színház, Muzsika ellenben a védelmére kelt. Egy olvasó ugyanis levelet írt a szerkesztőségbe, hogy nem érti, hová lett a színésznő? A lap a válaszában a következőt írta: „Mi is úgy érezzük, hogy indokolatlanul szakadt meg Bara Margit művészi pályája.”

Aztán 1977-re a megalázott, mellőzött színésznő nem bírta tovább, bejelentette a visszavonulását. „Ha az ember fölösleges, akkor lépjen le. Nem ízléses, ha ilyenkor marad” – mondta keserűen Bara Margit, aki ekkortájt csak egy apró színházi szerepet játszhatott, a Kálvária című darabban volt titkárnő. Néhány mondatos, jelentéktelen szerep… Mint elmondta, biztos benne, hogy a nagy népszerűsége miatt lett szálka sokak szemében, s azért terjesztették róla az igaztalan pletykákat. Ám a pletykák hatottak. Körön kívülre került. Örökre. Visszavonult, az újságoknak sem nyilatkozott. 1977 után 9 év telt el, hogy újra téma legyen a lapokban a kálváriája. Ekkor a férje, Gyarmati Dezső nyilatkozta azt, hogy „A feleségemet a legmocskosabb, legotrombább rágalmakkal sebesítették meg és ezt azóta sem tudta kiheverni.”

Bara Margit és Agárdy Gábor a címlapon.
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

A rendszerváltás után aztán újra téma lett Bara Margit esete, ő is nyilatkozott az újságoknak, ám a színészi pályáját már nem folytatta. 2002-ben aztán Kossuth-díjat kapott, amely persze csak gyógyír volt a sebekre. A férje, Gyarmati Dezső 2013-ban halt meg, ő pedig három évre rá, 88 éves korában aludt el örökre. Az a színésznő, aki az irigyek gyilkos pletykái miatt hagyta el az imádott hivatását. Nem ezt érdemelte…

Nyugodj békében, Bara Margit!

Előző cikkHAJLÉKTALANBÓL LETT ÜNNEPELT SZÍNÉSZ: SYLVESTER STALLONE ÉLETE
Következő cikkKONOK PARASZTGYEREKBŐL LETT HITELES SZÍNMŰVÉSZ: MA 84 ÉVES KONCZ GÁBOR