Fotók: Fortepan/Szalay Zoltán

Talán arra volt a legbüszkébb, hogy egy angol kritikus azt írta róla, ő a második legjobb Hamlet a világon, Laurence Olivier után. Vagy inkább mellett. Bársonyos hang, intellektuális alkat és mérhetetlen alázat. Gábor Miklós.

1919-ben, a Tanácsköztársaság idején született Zalaegerszegen. Tegnap volt 103 éve, hogy meglátta a napvilágot. Az édesapja saját mozit üzemeltetett, de talán a filmeknél is jobban érdekelte a kis Miklóst az irodalom. Falta a könyveket. Kosztolányit, Babitsot, Ady-t. Imádott szerepelni, de írni is.

Az írói vénát az apjától örökölte, akinek még versei is megjelentek kisebb lapokban. Az idillt aztán szétrombolta a politika. Habár a fiatal Gábor Miklóst csupán 21 évesen a Nemzeti Színház szerződtette, a származása miatt egy hónap után az utcára tették. A II. világháború borzalmait túlélte, majd 1948-ban ő is ott volt, a ma már kultikus Valahol Európában című filmben, amely meghozta számára az országos ismertséget. A sármos, művelt (franciául és angolul olvasott könyveket) és érzékeny színész a hölgyeket is megbabonázta. Így történhetett, hogy egészen fiatalon elvette feleségül Rákosi Mária színésznőt, ám a házasság két éven belül felbomlott (Rákosi meglehetősen korán, 53 évesen halt meg).

Aztán a sors egy mindent elsöprő szerelmet küldött számára. A Művész Színházban játszott éppen, amikor egy este elment az előadásra a fiatal Ruttkai Éva az édesanyjával. Ruttkai később mesélte el, hogy abban a pillanatban, hogy meglátta a színpadon Gábort, érezte, hogy egyszer a karjaiban fog kikötni. Így is történt. Mondhatni, az ötvenes évek álompárja lett a Ruttkai-Gábor Miklós kettős. Megházasodtak és 1953-ban megszületett az imádott lányuk, Júlia, aki még erősebbé tette a kapcsolatot. Gábor Miklós amúgy sosem titkolta, egészen az 1956-os forradalomig hitt a kommunizmusban, be is lépett a pártba, ám a levert szabadságharc után megtört benne valami.

Ruttkai Éva és Gábor Miklós. Nagy szerelem volt…
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

A külső szemlélőnek úgy tűnhetett, az idők végezetéig együtt maradnak Ruttkaival, ám a folytatás ismert. Ruttkai Éva (nyolc évvel volt fiatalabb Gábornál) egy vidéki vendégjáték során belehabarodott a nála négy évvel fiatalabb, örökké izzó tekintetű Latinovits Zoltánba. A színészkirály hasonló alkat volt, mint Gábor Miklós. Intellektuális, elmélyült, ugyanakkor szélsőségesebb. A perzselő szerelem pedig magával rántotta Ruttkai Évát, aki elvált Gábor Miklóstól és hosszú éveken keresztül Latinovits lelki társa lett. Habár Gábor Miklóst hagyták el, az örökké tépelődő Latinovits mégis állandóan féltékeny volt Ruttkai előző életére.

A magyar Hamlet később újra megházasodott, harmadszorra is egy színésznő lett a felesége, a szépséges Vass Éva. A 14 évnyi korkülönbség ellenére a színpadon szerettek egymásba (Vass Éva 2019-ben hunyt el 85 éves korában). Gyermekük sosem született, viszont arra nagyon figyeltek, hogy Gábor lánya ne sérüljön az apa új kapcsolata miatt.

Váradi Hédivel egy 1962-es felvételen.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Gábor Miklós a színpadon és a filmvásznon is sikert aratott, akiről még a külföldi kritikusok is ódákat zengtek. Minden érdekelte. A színészet, az írás (több könyve is megjelent), egy időben a fotográfia. Egész életében naplót vezetett, mindent feljegyzett. Ezek is jelentették a könyvei alapját, de volt, amit sosem írt meg. A lánya, Júlia nem is olyan régen adta át a Széchenyi könyvtárnak a naplókat, a színész kikötésével együtt, hogy még hosszú évtizedekig nem nézhetnek bele s csak utána kutathatják. Azt is kikötötte, hogy a naplóból részleteket csak 2048-ban közölhetnek először.

Gábor Miklós ritkán ivott alkoholt, előadások előtt olykor tejet kortyolgatott a színészkollégák legnagyobb megrökönyödésére. Minden szerepét halálosan komolyan vette, egy esetben pedig haza is vitte. Idős korában mesélte, hogy még fiatalon, egy esti fellépés után összeveszett az akkori barátnőjével, s azon kapta magát, hogy a szerepét mondja, és ugyanúgy fojtogatja a lányt, mint néhány órával korábban a színpadon a kolléganőjét. De ez csak egyszer fordult elő vele.

Koltai Jánossal. A fotó 1971-ben készült.
Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Idősebb korában rendezett is és boldog házasságban élt Vass Évával. Imádta a kutyákat, meg a technikai újdonságokat és rajzolni is nagyon szeretett. Korábban írógépen dolgozta fel a jegyzeteit, de a számítógépek elbűvölték, később már azon dolgozott. Gábor Miklósnak hosszú életet adott a teremtő. Az intellektuális színész, aki csodálatosan mondott verseket is, végül 1998-ban, 79 éves korában hagyott itt minket. Az életművét és a hagyatékát lánya, Júlia gondozza. Lelkileg meg mi, akik imádtuk a Mágnás Miskában, az Állami Áruházban és imádtuk a színpadon minden pillanatban.

Nyugodj békében, Gábor Miklós!

Előző cikkSÁRMOS GLADIÁTORBÓL LETT TÚLSÚLYOS PSZICHOPATA: RUSSELL CROWE ÉLETE
Következő cikkMEGÉREZTE AZ EDZŐJE A BIRKÓZÓBAJNOK KOZMA PICI VÉGZETES AUTÓBALESETÉT