59 éves Gusztáv, a két hajszálas, fura kisember, akivel mindig történik valami. Az Újságmúzeum 11 pontban tiszteleg a remek rajzfilm alkotói előtt.

1. Emberek vagyunk munkacímmel dolgoztak a rajzfilmen a Pannónia Filmstúdióban, aztán jött az ötlet, hogy a főhős neve legyen a cím, de azt is ki kellett találni. A korabeli lapok szerint az alkotók ezért elővettek egy naptárt és ízlelgették a neveket. Végül Dargay Attila dobta be, hogy mi lenne, ha Gusztávnak hívnák a főszereplőt. Mindenki elfogadta.

2. Az ötletgazda Nepp József már 1961-ben a Szenvedély című, 8 perces rövidfilmben letette a későbbi rajzfilm alapjait, azt fejlesztették tovább.

A nagy trió: Jankovics Marcell (balra), Nepp József és Dargay Attila.
Fotó: Arcanum/Ország-Világ

3. A Pannónia Filmstúdió belső pályázaton döntött arról, hogyan nézzen ki a főhős. Öt rajzoló adta be a pályamunkáját és végül Jankovics Marcell figurája lett a nyerő.

4. Kezdetben csak a mozikban láthattuk Gusztávot, a filmek előtt öt percben. Nepp József szerint oda egy rövid, frappáns történet passzolt, hiszen az emberek még azzal vannak elfoglalva, hogy hová tegyék a kabátjukat a széken. A Gusztáv óriási siker lett, hamarjában több külföldi forgalmazó is bejelentkezett, s végül 70 országban vetítették.

5. Azért is válhatott könnyen exportcikké mert szinkronizálni sem kellett, Gusztáv ugyanis csak gügyögött, sóhajtozott vagy éppen halandzsázott.

Rohan az idő és Gusztáv sem fiatalodik…
Fotó: Arcanum/Film Színház Muzsika

6. Gusztáv 1964-ben Alfonzó hangján sóhajtozott, a második évadban pedig Gálvölgyi János alakította a figurát. Nehéz dolguk volt, ám mindketten zseniálisan megoldották.

7. Gusztávot a Mézga családba is becsempészték az alkotók, az első évadban láthattuk két epizódban is (Csodabogyó, Mag-lak) és Oszkár volt a neve. Szakállt kapott, de mindenki felismerhette, ráadásul a védjegyévé vált két hajszál is ott „díszelgett” a fején.

8. A Gusztáv-sorozat is „sztárt” igazolt egy epizódban, a Gusztáv komplexusa című részben dr. Bubó tűnik fel, mint pszichológus, de emberi ábrázattal.

Gusztáv hamar meghódította a közönséget.

9. A 92. részben (Gusztáv koccan) az alkotók a Gusztáv autójával karambolozó kocsi rendszámát székely rovásírással tüntették fel. Később lefordították, így derült ki, hogy az autó rendszáma a következő volt: eLMeGY JÁRMŰ.

10. A rajzfilm a nagy hármas, Dargay Attila, Nepp József és Jankovics Marcell közös produkciója. Sajnos már egyikük sincs közöttünk.

11. Egy ötperces epizód két hónap alatt készült el, ennyi időt vett igénybe a rajzok elkészítése és az utómunka. Egy rész átlagban 3500 rajzból állt össze. Végül 120 epizód készült belőle, a mozinézők és később a tévénézők legnagyobb örömére.

Előző cikkSOK-SOK FÁJDALMAS VOLNA: HOLNAP LENNE 63 ÉVES KASZÁS ATTILA
Következő cikkA SZÍNPAD KÁRPÓTOLTA A KESERVES GYEREKKORÉRT BODNÁR ERIKÁT