Fotó: Wikipedia

Ő minden idők legismertebb magyar regényírója, volt olyan könyve, amelyből 17 milliónál is többet adtak el világszerte. Mégis alig ismerjük. Következzék Orczy Emma bárónő kalandos élete, aki festőművésznek készült, de végül íróként lett halhatatlan – jobbára külföldön…

Heves megyében, egy aprócska faluban, Tarnaörsön született 1865-ben, arisztokrata, földbirtokos családban. Az édesapja, báró Orczy Bódog a Nemzeti Színház intendánsa volt, aki a feleségével együtt úgy döntött, hogy mindent hátra hagyva külföldön próbál szerencsét. Magukkal vitték a kislányukat, Emmuskát is. Brüsszelben éltek, majd Londonba költöztek. A kislány egy szót sem tudott angolul, 15 éves koráig nem beszélte a nyelvet.

Ekkor még a festészet izgatta s tehetsége is volt hozzá, több kiállításon is megcsodálhatták a műveit. A későbbi férjét, a festő Montague Barstowot is a festészet kapcsán ismerte meg és 1894-ben hozzá ment feleségül. Habár mindketten jómódú családból származtak, a saját lábukon akartak megállni. Műteremlakást béreltek, s egy alkalommal fülükbe jutott, hogy a tulaj saját novelláival ostromolja az angol újságokat, hátha pénzt kap értük. Itt fogalmazódott meg Orczy Emmában, hogy akár írhatna is.

Külföldön ma is jól cseng Orzcy Emma neve.
Fotó: Arcanum/Magyar Idők

Két novelláját is bevitte a Pear’s Magazin szerkesztőségébe és ő lepődött meg a legjobban, hogy mindkettőt megvette és leközölte az újság. Kezdetben ennek ellenére nem sok sikerben volt része, a detektívregényei nem keltettek feltűnést, mígnem 1903-ban, megírta a Vörös Pimpernel című regényét. Kiadót keresett a könyvnek, de mindenhonnan eltanácsolták. Végül a tizennegyedik könyvkiadó látott fantáziát a regényben. Igaza lett, hiszen elindult a világhódító útjára. Ehhez persze az is kellett, hogy színdarabot írjanak belőle. A lényeg viszont, Orczy Emma bárónő hamarosan a legismertebb angliai írók egyike lett, a Vörös Pimpernelt (amely a francia forradalom idején játszódik) szinte a világ összes szegletében megjelentették. Nem elírás, az idők során több mint 17 millió példányt adtak el belőle.

Nem véletlen, hogy többször is megfilmesítették a regényt. 1934-ben nem más, mint az akkor éppen Angliában élő Korda Sándor volt a mozi rendezője (Bíró Lajos a forgatókönyv-író), a film férfi főszerepét pedig az egyik legnevesebb brit színész, Leslie Howard kapta. Éppenséggel ő is magyar származású volt, Steiner László néven született már Angliában és meghódította Hollywoodot is. Az élete viszont tragikus fordulatot vett, 1943-ban a nácik lelőtték azt az utasszállító repülőgépet, amelyen ő is utazott.

Íróként sikeres és dúsgazdag ember lett.
Fotó: Arcanum/Magyar Idők

De visszatérve Orczy Emma bárónőhöz. Tehetős ember lett, kastélyt tartottak fent a férjével és sosem tagadta meg a magyar származását. Olyannyira nem, hogy többször is hazalátogatott, s mindig büszkén emlegette, hogy ő hevesi lány. Orczy a Vörös Pimpernelnek aztán több folytatását is megírta, s bár más témában is jelentek meg regényei, nem közelítették meg a Pimpernel kiugró sikereit. Azt is kevesen tudják, hogy Orczy Emma tévés történelem részese is lehetett. 1938 nyarán a Vörös Pimpernel visszatérése című film volt a tévézés történetében az első levetített mozi. New Yorkban, a világhírű Empire State Buildingben berendezett tévéstúdióból sugározták a filmet és 65 kilométeres körzetben tökéletesen lehetett látni.

Orczy Emma végül 1947-ben, 82 éves korában hunyt el Londonban. Végrendelkezett is, egy Kentben található kastélyt, egy londoni házat és 39 ezer angol fontot hagyott az örököseire minden idők legolvasottabb magyar írója, akit itthon sajnos már régen elfelejtettünk.

Nyugodj békében, Orczy Emma!

Előző cikkMA LENNE 50 ÉVES A TRAGIKUS SORSÚ KENUKIRÁLY, KOLONICS GYÖRGY
Következő cikkAKI MATULA BÁCSI MESEVILÁGÁBAN JÁRT: LEVÉL A TÜSKEVÁRBA, TUTAJOSNAK